Doprava a platba

 • Možnosti platby
  Bankovým prevodom zdarma
  Platobnou kartou zdarma
  Dobierka – Zásielkovňa 0,39 €
  Dobierka – Kurier 0,79 €
 • Možnosti dopravy
  Zásielkovňa 2,39€  
  Kurier -doručenie na adresu cez dopravcu Zásielkovňa
  3,89€

  Slovenská pošta cez dopravcu Zásielkovňa

  3,89€

Pri objednávke nad 50 € doprava zadarmo!

Deň otcov - vzdajme hold našim oteckom! 

Deň otcov - vzdajme hold našim oteckom! 

Deň otcov  sa oslavuje na celom svete

Táto tradícia ožíva predovšetkým v Amerike, ale na oteckov sa myslí aj v mnohých ďalších krajinách po celom svete - väčšinou v škandinávskych krajinách a v  Pobaltí. Rôzne krajiny ho oslavujú v rôznom čase. V Škandinávii vzdávajú hold všetkým oteckom druhú nedeľu v novembri. Výnimkou je Litva a Lotyšsko, kde oteckom želajú prvú júnovú nedeľu, Dáni ho oslavujú  5. júna spoločne s Dňom ústavy. Väčšina európskych krajín ale stanovila Deň otcov práve na tretiu júnovú nedeľu.

Odkiaľ sa vzal Deň otcov?

Hoci deň, ktorý patrí všetkým oteckom, nie je tak známy ako Deň matiek, má pomerne bohatú a dlhú tradíciu, ktorá siaha až do roku 1910. Tradícia vznikla v Spojených štátoch tak, že Američanka Sonora Smart Doddová túžila vzdať hold oteckovi, ktorý sa o ňu a jej štyroch súrodencov po smrti mamičky vzorne staral. Tá zomrela pri piatom pôrode a vtedy šestnásťročná Sonora zostala s otcom a mladšími súrodencami sama a pomáhala s výchovou svojich bratov. Nápad prišiel na stretnutie pri príležitosti Dňa matiek, kedy ju napadlo, že aj oteckovia si zaslúžia väčšiu pozornosť. Prvýkrát tak bol Deň otcov oslavovaný 19. júna 1910.

Neskôr sa oslavy Dňa otcov chopili obchodníci, ktorí videli profit v predaji kravát, fajok a ďalších darčekov pre mužov.  Trvalo ale dlho, než bol tento deň ustanovený ako oficiálny sviatok. K tomu došlo až v 70. rokoch v USA, kedy vtedajší prezident Richard Nixon podpísal zákon, ktorý stanovil tento deň za oficiálny sviatok.

Ako môžeme Deň otcov oslavovať?

Hoci Deň otcov oficiálne nepatrí medzi významné dni, na svojich oteckov by sme nemali zabúdať! Zoberme tento deň ako príležitosť vyjadriť zvláštnu poctu našim tatom, tatkom, oteckom, otcom ale aj deduškom - a stačí naozaj málo. Deti môžu nakresliť obrázok alebo niečo vyrobiť, dospelí môžu svojím oteckompoďakovať malým darčekomalebo zážitkom. Spoločná večera, výlet a k tomu nejaká "drobnosť" ako vyjadrenie úcty a lásky za všetko, čo pre nás otecko urobil.

Tipy na darčeky nájdete aj u nás

A pretože inšpirácie nie je nikdy dosť, pripravili sme pre vás zopár tipov na darčeky, ktoré vášho otecka zaručene potešia. Nezáleží na veľkosti, na cene, ale na kreativite, a hlavne na tom, že to bude darček zo srdca.

Skúste sa najprv zamyslieť, čo má váš otecko naozaj rád? Dopraje si čas od času kvalitné šumivé víno? Ak áno, obdarujte ho luxusným šumivým vínom so zlatom.

A ak má rád niečo "tvrdšieho", určite nepohrdne vynikajúcou hruškovicou v darčekovom balení.

Aj pre gurmánov máme pripravené rôzne delikatesy, ktoré sú vhodné k takto významnému dňu.  Čo tak luxusný čokoládový krém s červenými pomarančmi  zo Sicílie? A milovníci piva určite uvítajú Pivný balíček pre mužov alebo praktickú a krásne voňavú pivnú kozmetiku.

Ako sa hovorí, fantázii sa medze nekladú. Či už zvolíte niečo dobré pod zub, alkohol, kozmetiku, alebo napríklad peknú knižku, vedzte, že najdôležitejšie je, že ste si na otecka spomenuli a  spoločne strávený čas je nad všetky darčeky sveta.