Retro hračky sú čím ďalej, tým viac v kurze

Retro hračky sú čím ďalej, tým viac v kurze

Retro štýl preniká do viacerých  oblastí života a výnimkou nie sú ani hračky. Tatrovka, stavebnice Merkur, guľôčkové počítadlo, plechové hračky, nafukovacie zvieratá či staré dobré drevené kocky ...  S takýmito hračkami sa hrala generácia  tých, ktorí sú dnes sami rodičmi, a dodnes v nich vyvolávajú spomienky na ich detstvo. Po týchto a mnohých ďalších hračkách uplynulých desaťročí  je v dnešnej dobe veľký dopyt a rodičia ich častejšie  zaobstarávajú aj svojim deťom ako originálne darčeky. To dokazuje, že retro štýl je trendy. Prečo to tak je?

 

Návrat k prírode a ku koreňom

Po desaťročia v každodenných činnostiach dobrovoľne používame nie prírodné,  často až jedovaté látky, ktoré sú už bežnou súčasťou predmetov dennej potreby,  dokonca aj vody a potravín. To sa týka aj hračiek, ktoré môžu obsahovať rôzne jedy. V prípade detí je škodlivý účinok na zdravie  alarmujúci. Na zdravotnú bezpečnosť  by sme mali hľadieť s ešte väčšou ostražitosťou. Mnohí našťastie už dochádzajú k tomu, že takéto správanie a životný štýl sú neudržateľné a obracajú sa späť ku koreňom. Opäť hľadajú inšpiráciu v životoch našich predkov, ktorí žili zdravší a jednoduchší život, tešili sa z mála. To je jedna z pohnútok, ktorá dnešných  rodičov priťahuje k retro hračkám.

  

Čo je staré, to je kvalitné  a ozajstné

Súčasné hračky sú často pochybnej kvality a nič nevydržia, myslia si  rodičia, v ktorých detstve nebola  o podobných problémoch reč. A ak už sa niečo rozbilo, našiel sa zručný otecko, dedko či strýko, ktorý dieťaťu hračku opravil. Tie sa potom často dedili  z generácie na generáciu.

V minulosti  nemali deti  toľko hračiek ako dnes, o to viac si ich vážili. Hračky ich tak učili ako si vážiť veci aj  v bežnom živote. Dnes sme si zvykli na to, že čo sa opotrebuje, to sa vyhodí.   So znižujúcou   sa kvalitou sa tak deje stále rýchlejším tempom. Málokedy sa rozhodneme venovať svoj čas oprave hračiek alebo čohokoľvek, oveľa častejšie vec vyhodíme a vymeníme ju za novú. Okrem toho, že tak    v deťoch nevytvárame pozitívne vzory,  ruka v ruke  toho využívajú aj výrobcovia  a obchodníci, ktorí nám podsúvajú čím ďalej nižšiu kvalitu. Ocitáme sa tak v začarovanom kruhu. Môžeme z neho však vystúpiť. Pomôžeme  si práve  tým, že  budeme našim deťom robiť kvalitné hračky ,či už sú alebo nie sú retro.

 

Oproti mnohým  súčasným hračkám sa dajú tie "retro" charakterizovať slovom ozajstné. Niektoré súčasné hračky pôsobia navyše ako z hororu a v deťoch podvedome  môžu podnecovať strach             a agresivitu. To sa u retro hračiek nestane.  Hračky boli vyrábané  so zámerom potešiť oko a vyvolávať            v deťoch kladné pocity, prinášať im radosť a podporovať ich manuálnu zručnosť. Aj to v rodičoch vyvoláva pekné pocity a radi ich svojim deťom kupujú.

 

Spomienky odovzdávané deťom

Napokon  retro hračky často oslovujú aj samotných rodičov  a vzbudzujú v nich nostalgiu                      a spomienky na vlastné detské roky, dokonca sa s hračkami blízkymi ich srdcu s deťmi  radšej hrajú. Pre niektorých rodičov sú  zberateľskou vášňou. Radi s nimi zoznamujú aj svojich potomkov   a ich pomocou im približujú, ako vtedy vyzerali niektoré predmety v reálnom živote a ako a s čím sa kedysi  hrali. A skutočne retro hračky dnešné deti bavia.  V  záplave tých moderných, zobrazujúcich hrdinov  zo súčasných detských filmov či rozprávok, sa pre nich stávajú retro hračky originálnym darčekom.    A nakoniec  môžu potešiť a vyvolať hravosť aj v rodičoch a stať sa originálnym spomienkovým darčekom pre ženy, mužov aj pre celú rodinu. Z toho vyplýva, že staré môže byť stále dobré a že retro hračky sú "nesmrteľné". Tak ktorý originálny darček pre deti zaobstaráte  tento rok  k Vianociam Vy ?