Čokoládový alebo iný adventný kalendár?

Čokoládový alebo iný adventný kalendár?

V nedeľu nás čaká prvá adventná nedeľa. Je to čas, kedy deti dostanú adventný kalendár. Očakávanie  Štedrého dňa to je Čarovný čas  a adventný kalendár k tomu patrí. Niektoré deti  ho dostávajú až od Mikuláša, a tak otvárajú  prvých päť políčok naraz.

História adventného kalendára siaha do prvej polovice 19. storočia. Prvý záznam o adventnom kalendári   sa objavil u protestantov v Nemecku. Bol úplne jednoduchý v podobe kriedou písaných čísel na dvere kostola a zapálenia  sviece. O pár rokov neskôr sa objavili prvé ručne vyrobené adventné kalendáre. Vtedy boli umeleckými dielami, zvyčajne vyrezávané  z dreva  a  výrazne maľované. Prvý tlačený kalendár s malými farebnými obrázkami bol vyrobený v roku 1908. Neskôr sa k samotným obrázkom pridali ešte okienka. V dnešnej dobe sa adventný kalendár objavuje vo všetkých kútoch sveta, kde prevažuje kresťanské vyznanie všetkých cirkví.

V posledných rokoch sa objavil trend vyrábať adventný kalendár pre svoje deti a plniť ho všetkým možným len nie čokoládou. Pripravili sme pre Vás výber odkazov s návodmi, ako vyhotoviť  adventný kalendár. Pridávame tiež tipy, čo všetko do neho môžete dať.

Adventný kalendár urobte podľa svojich možností. Môžete vyrobiť zložitý alebo zostať u kúpeného – napríklad  domčeka  a ten len naplniť. Najväčším zdrojom inšpirácie DIY adventných kalendárov je zrejme Pinterest.

24 skrýš na darčeky môžete vyrobiť zo škatuliek, vrecúšok, domčekov, trubičiek, kužeľov, z lega ... Stačí si len vybrať, pripraviť si všetko potrebné a pustiť sa do toho. Pred výrobou si ešte rozmyslite, kde bude adventný kalendár umiestnený. Predsa len bude bývať  s Vami necelý mesiac. Tak nech je milou súčasťou domácnosti.

Čo dať do adventného kalendára a neporušovať  životosprávu?

Čo napríklad  puzzle rozrobené  do celých 24 dní. Na každý deň napríklad 4-5 dielikov v závislosti na veľkosti celej skladačky. Obrázok sa krásne zväčšuje celý advent. Na Štedrý deň to navodí slávnostnú atmosféru. A ešte jeden tip. Vytvorte si puzzle z vlastnej rodinné fotografie. Nalepené na  štvrtiny potom ozdobia stenu napríklad v izbičke detí. Ale pozor! Vkladajte jednotlivé dieliky do adventného kalendára pekne postupne, nech sa  dá každý deň zostaviť kúsok obrázku.

Ďalšou možnosťou čo schovať  a  čím obdarovať sú zvieratká, panáčikovia (lego, play mobil), autíčka, jednotlivé dieliky stavebníc (napr. Lego, Magformers), sponky a gumičky do vláskov, guľôčky  na výrobu korálikov,  sem tam nejakú temperu, modelovaciu hmotu  alebo inú výtvarnú potrebu. Záleží  len na tom, čo uprednostňujete.

Odporúčame niekoľko spracovaní  kalendárov, ktoré nás zaujali.

- papierový kalendár s úlohami pre celú rodinu

- Hádankový kalendár pre rodiny aj páry

- adventný kalendár z recyklovateľného papiera

- Domčekový  kalendár a adventný kalendár pre mužov

- adventný kalendár v podobe snehuliaka (napríklad keď práve ten sneh nie a nie napadnúť)

- škatuľky  na šnúrke

Nech bude adventný kalendár u Vás doma akýkoľvek, hlavne nezabudnite v čase adventu byť jednoducho iba tak spolu a tešiť sa zo spoločných chvíľ.